Za 5 do 10 godina svi radnici u INA Grupi radit će za minimalnu plaću
ZAGREB, 19. studenog 2024. godine – Tri reprezentativna sindikata u INA Grupi – SING - Sindikat gospodarstva, INAŠ - Sindikat naftne djelatnosti i Samostalni sindikat energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN) najavili su danas kako su spremni na sve industrijske akcije, uključujući i štrajk u svim tvrtkama INA Grupe, ako Uprava ne ispoštuje njihove zahtjeve u kolektivnim pregovorima te ne pristane na povećanje plaća svim radnicima.
U IMS-u, koji broji oko 2700 radnika, više od 50 posto radnika radi za plaću od 870 eura neto, što je daleko ispod 1130 eura koliko iznosi medijalna plaća u zemlji. Sindikati poručuju da u najbogatijoj i najsnažnijoj hrvatskoj kompaniji složene poslove u posebnim uvjetima rada, nažalost, rade potplaćeni stručni radnici s vrhunskim kompetencijama.
„Kompanija bilježi izvrsne financijske pokazatelje, ali na štetu radnika. Plaće ne rastu, troškovi života su sve veći, a posebno su ugroženi radnici u IMS-u. Niska primanja su jedan od glavnih razloga zašto se INA Grupa suočava s nedostatkom radne snage i zašto naša radna mjesta već neko vrijeme nisu atraktivna novim zaposlenicima. Poslodavac nove radnike mami većim plaćama nauštrb plaća starijih, vjernih radnika s više od 20 godina staža, iskustva i znanja, čime doprinosi negativnoj selekciji i nezadovoljstvu svojih dugogodišnjih radnika. Uz to, Poslodavac ne želi povećati plaće svima, već samo onima koji pokažu izvrsne rezultate, dok mi smatramo da su svi radnici doprinijeli prošlogodišnjoj dobiti od 250 milijuna eura te svi zaslužuju veće plaće“, kazala je Jasna Pipunić, predsjednica SING – Sindikata gospodarstva te ilustrirala kako INA d.d. za plaće radnika izdvaja tek 2 posto ukupnih operativnih troškova.
Siniša Koritnik, predsjednik INAŠ-a smatra kako top menadžment, osim u alate, tehnologije i objekte mora značajnije investirati u radnike koji odrađuju posao.
„Fokus nam je na povećanju osnovnih bruto plaća svih radnika, koje bi u najvećoj mogućnoj mjeri trebale pratiti porast minimalne bruto plaće. Ako Poslodavac to propusti učiniti sada, za 5 ili 10 godina nećemo niti morati pregovarati, jer ćemo zbog omjera i razlika između plaća svi raditi za minimalnu plaću. Od Poslodavca tražimo da INA Grupa bude kompanija u kojoj niti jedan radnik nema ugovor o radu na minimalnu plaću. Tražimo ujednačavanje dodataka za otežane uvjete rada (rad na platformi, rad na bušotini, rad pod maskama i sl.) u INA Grupi i njihovo povećanje za najmanje 35 %, uvođenje dodatka za vjernost kompaniji u vidu mjesečne isplate te plaćanje dodataka prema kategoriji benzinske postaje“, istaknuo je Siniša Koritnik.
Zvonimir Mikloš, glavni sindikalni povjerenik u EKN-u kazao je kako su članove obavijestili o prekidu kolektivnih pregovora. „Danas smo podnijeli zahtjev za početak postupka mirenja Gospodarsko-socijalnom vijeću (GSV). U skladu s rezultatima izjašnjavanja naših članova, odlučit ćemo se za najprimjereniju industrijsku akciju, uključujući i štrajk, kako bismo probudili Poslodavca i potaknuli ga na nastavak kolektivnih pregovora. Samo kvalitetan kolektivni ugovor može osigurati primjerene plaće svim radnicima,“ zaključio je Zvonimir Mikloš.
Za više informacija, molimo Vas da nas kontaktirate na brojeve telefona: Jasna Pipunić, SING (098 759 567), Siniša Koritnik, INAŠ (091 200 4796) i Zvonimir Mikloš, EKN (091 288 28 33).